פז גרש אדריכלות ועיצוב תמונה
אדריכלות: פז גרש אדריכלות ועיצוב

TV House

אדריכל צבי גרש עוסק בעיקר בבנייה פרטית ובשילוב של ישן וחדש, שימור הקיים לצד בנייה חדשה בהקשר עירוני. בפרויקטים שלו הוא מבקש ליצור שפה ים תיכונית מודרנית, שמתבססת על עקרונות וחומרים מקומיים להם הוא מעניק פרשנות חדשה.

בבית הזה ברמת השרון, ביקש גרש להדגיש דרך הפתחים את הדיאלוג בין חלקי הבית, הצופים אל הגינה הים תיכונית דרך חזיתות זכוכית גדולות במיוחד, הארוכה שבהן באורך 17.5 מטר.

"המטרה הייתה ליצור מפתחי זכוכית גדולים עם פרופילים  מינימאלים מדגם SkyLine  מצד אחד ומשהו שיש לו נוכחות ומגדיר את גריד הבית מצד שני. בגלל המפתחים הגדולים, לקווי החלוקה יש משמעות גדולה מבחינת נפח ופרופורציה ועבדנו מאוד קשה כדי לבנות מערכת נכונה של קווים אופקיים ואנכיים." מסביר גרש.

הבית ברמת השרון, מביא פרשנות חדשה לדיאלוג בין הפנים לחוץ שכן במבנהו בעל השלושה מפלסים, נוצר צורך ממשי, ע"פ אדריכל צבי גרש, לייצר פתחים ופרופילים הממסגרים בדיוק רב את נוף הגינה הים תיכונית, המהווה גורם דומיננטי במבנה.

המטרה, לדברי גרש, הייתה לייצר מפתחי זכוכית גדולים עם פרופיל מינימאלי מחד, בשילוב עם אלמנט המגדיר את גריד הבית, בעל נוכחות מרשימה ומאסיבית מאידך. מערכת של קווים אופקיים ואנכיים בחזיתות זכוכית גדולות במיוחד, הארוכה בהן באורך 17.5 מטר, המגדירים את הנפח והפרופורציה של הבית.

שימוש נכון באלמנטים של הצללה, ברפפות עץ אנכיות המסננות את המבטים מבחוץ וגם את השמש המערבית הנמוכה החודרת דרך החזיתות, יצרו לדברי גרש את השימוש הנכון באור כחומר פיסולי.

חזיתות זכוכית רחבות, המעבירות אור טבעי, מטשטשות את גבולות חלל הבית ויוצרות את הסנכרון המלא עם החוץ.

צילום: עמית גירון

יצירת שפה אדריכלית חדשה, שימוש באלמנטים טבעיים באינטרפרטציות חדשניות, מאפשרים לחלל להתמזג דרך המפתחים, בשיח החיצוני של הבית עם הגינה ועם המרחב השכונתי והעירוני.